Irk Bitig 4.0 APK

Irk Bitig 4.0 Icon
 
2.3/5
36 Ratings
Developer
App Klik
Current Version
4.0
Date Published
File Size
4.8 MB
Package ID
tr.irkbitig
Price
$ 0.00
Downloads
1000+
Category
Android Apps
Genre
Entertainment

APK Version History

Version
4.0 (4)
Architecture
All
Release Date
November 02, 2016
Requirement
Android 4.0.3+ Ice Cream Sandwich MR1 (API 15)
  • Irk Bitig Screenshot
  • Irk Bitig Screenshot
  • Irk Bitig Screenshot
  • Irk Bitig Screenshot
  • Irk Bitig Screenshot
  • Irk Bitig Screenshot
  • Irk Bitig Screenshot
  • Irk Bitig Screenshot

About Radio FM 90s

Irk Bitig, 9. yüzyıla ait falcılıkla ilgili bir kitaptır. Göktürk alfabesi ile kağıda yazılmıştır. Bin Buda mağaraları civarındaki tapınaklarda bulunan Göktürk yazılarıyla yazılmış tam ve mükemmel el yazması, Şimdiye kadar elde edilen yazmaların en dikkat çekici olanıdır.

Irk Bitig'de 65 tane fal vardır. Her fal, üç tane sans sayısı ile numaralandırılmıştır. Bu sayıların en küçüğü 1, en büyüğü ise 4 olabilmektedir. Şans sayıları 2-1-4 gibi bir formattadır. Şans sayıları, Olcay Çubuğu'nun art arda üç defa atılmasıyla elde edilmektedir.

Irk Bitig'de 65 tane ırk'tan yazgıya dair iyi ve kötü yorumlama beklenir. Uygulamada Irk Bitig içerisindeki fal sistemi birebir değerlendirilmiŞtir. Bugüne kadar gerçekleŞtirilen araŞtırmalara dayalı sınırlı kaynaklar da uygulama içinde güncellenmiş ve eserin özgün yapısı korunmuştur.Race Bitig 9th century a book on the falcılıkl. It is written on the paper with göktürk alphabet. Thousand Buddha caves near the temple found in the written text of the Gokturk complete and perfect manuscript, the writing obtained so far is the most remarkable.

Bitig race has 65 units fortunes. Each fale is numbered with number three chances. The smallest of these numbers 1, may be the biggest 4. Chances are a number of formats, such as 2-1-4. Chance numbers, Olcay bar is obtained by repeatedly disposed three times.

about the fate of the 65 races in one race Bitig expected good and bad interpretation. In practice fortune-telling system in the race exactly Bitig evaluated. limited resources based on research carried out so far in the implementation of updated and preserved the original structure of the work.

What's New in this version

Gök-Türkçe Okumaları konusunda güncellemeler yapıldı.

Günlük hatırlatıcı eklendi.

Görsel sorunlar ve uyumluluk sorunları giderildi.

Türkçe yorumlardaki güncellemeler sürekli devam etmekte.